ŚLĄSKI ZWIĄZEK PSZCZELARZY w Rybniku
Śląski Związek Pszczelarzy w Rybniku © 2023 All Rights Reserved.
Śląski Związek Pszczelarzy jest dobrowolną, niezależną, samorządną organizacją społeczną reprezentującą interesy pszczelarzy,
ochronę ich godności i dobrego imienia. Wspiera też rozwój pszczelarstwa jako integralnej części rolnictwa i ochrony środowiska naturalnego.
Upowszechnia wiedzę na temat znajomości gospodarki pasiecznej i etyki pszczelarskiej.
Początki pszczelarstwa w Rybniku
Bartnictwo i pszczelarstwo przydomowe na terenie rybnicko-wodzisławskim utrzymywało się już na prze¬strzeni XVII i XIX stulecia. Natomiast pierwsze oficjalne wzmianki o ruchu pszczelarskim notuje się w jesieni roku 1914., kiedy to, co bardziej światli pszczelarze schodzili się na różne spotkania na których prowadzono ożywione dyskusje o sprawach związanych z hodowlą pszczół i prowadzeniem gospodarki pasiecznej. Spotkania te odbywały się w udostępnionym pszczelarzom, wagonie socjalnym na terenie dworca kolejowego w Rybniku (obecnie PKP Rybnik). Według najstarszych podań w roku 1915 bardzo nieliczna grupa pszczelarzy z terenu Rybnika uczestniczyła też w zjeździe pszczelarskim w Warszawie.
Pszczelarzeniem w tym czasie zajmowali się szczególnie rolnicy i kolejarze. Charakterystyczny dla tego okresu jest również fakt, że przy każdej szkole powszechnej istniały niewielkie pasieki. Były one w większości prowadzone przez kierowników szkół, którzy do pomocy przy różnych pracach pszczelarskich, angażowali chłopców klas starszych. Była to zakrojona na szeroką skalę akcja propagujące to jakże szlachetne zajęcie. Być może w ten właśnie sposób niejeden z takich uczniów, zetknąwszy się w okresie szkolnym z pszczołami, stał się w przyszłości ich hodowcą.
Okres po pierwszej wojnie światowej
Po pierwszej wojnie światowej Ziemia Rybnicka wraz z częścią górnego Śląska przyłączona zostaje do Polski. Od tego czasu zaczyna się też bardziej zorganizowany i dynamicznie działający ruch pszczelarski. Z początkiem roku 1923, z inicjatywy pana Biskupka i pana Malcharczyka, miejscowy związek przeżywa wyraźne ożywienie. W latach 1923-24 pszczelarze dostają też przydział cukru dla swoich pasiek. Ciekawostką jest, że cukier był wtedy odbierany w cu¬krowni w Dziedzicach. Członkowie koła przyjeżdżając po cukier, przywozili ze sobą przygotowane wcześniej trociny z drzew liściastych i płukany piasek. Cukrownia przed wydaniem przydziału, mieszała cukier z przywiezioną mieszanką trocin i piasku. Następnie zaś tak spreparowany produkt wydawała pszczelarzom. Działanie takie miało być swoistym zabezpieczeniem i zapewnić, że cukier trafi wyłącznie do podkarmiania pszczół.
Z przekazów ustnych niegdysiejszych członków, wiadomym jest fakt, że w latach 30 pszczelarze rybniccy organizują w wagonach socjalnych kilkudniową wycieczkę po kraju. W jej trakcie, w okolicach większych miast, zwiedzając pasieki doświadczonych pszczelarzy prowadzących wzorcowe gospodarstwa pasieczne. Obecnie nie sposób już ustalić bliższych i bardziej szczegółowych faktów z działalności koła pszczelarskiego z okresu przed II Wojną Światową, bowiem dokumenty z tamtych lat nie zachowały się do chwili obecnej.
Okres II Wojny Światowej
Wybuch i działania wojenne mające również miejsce na naszym terenie miały znaczny wpływ i siłą rzeczy przyhamowały rozwój pszczelarstwa naszego regionu.
IV. Rozwój pszczelarstwa w Rybniku po II wojnie światowej.
Bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych, w Katowicach powołano do życia, na wzór przedwojennej, Śląską Izbę Rolniczą. Objęła ona patronat również nad pszczelarstwem. Z jej ramienia powo¬łano też kilku instruktorów do spraw pszczelarskich. Do ich zadań należała działalność pszcze¬larska.
Na terenie Rybnika nastąpiła stosunkowo szybka integracja środowiska pszczelarskiego, bo już w czerwcu 1945r. grupa najbardziej energicznych pszczelarzy postanowiła powołać do życia koło pszczelarzy. W tym czasie, w wyniku działań wojennych, na skutek zniszczeń poniesionych przez miasto i okolice, wielkiego spustoszenia doznały również pasieki przydomowe znajdujące się na tym terenie. Grupa najaktywniejszych pszczelarzy na czele z Ferdynandem Jośko utworzyła przy współpracy i opiece instruktora Kobackiego z wojewódzkiego Wydziału Rolnego w Katowicach, Koło Pszczelarzy w Rybniku. Na okolicznym terenie wcześniej, bo w maju 1945r., jako pierwsze zostało utworzone w koło Godowie. Do najbardziej aktywnych w tym okresie pszczela¬rzy okolic Rybnika, należeli: Alojzy Sobik, Franciszek Kuczera, Wojciech Drewniok, Franciszek Tkocz, J. Smusz i inni.
Pierwszym przewodniczącym związku wybrano p. Piechockiego, który był równocześnie pracownikiem referatu rolnego w Rybniku. Następnie 29 lipca 1945r. zwołano zebra¬nie powiatowe Związku Pszczelarzy.
Działalność Zarządu Koła powiatowego i wchodzących w jego skład organizacji członkowskich, w tym również Koła w Rybniku, w głównej mierze skupiała się na:
1. oszacowaniu strat jakie w toku działań wojennych powstały w pogłowiu pszcze-larskim,
2. otoczeniu opieką pasiek pozostawionych przez byłych mieszkańców z terenu Rybnika i okolic, którzy wyjechali z Rybnika na stałe,
3. stałym podnoszeniu wiedzy fachowej pszczelarzy przez szeroko zakrojoną akcję szkolenio¬wą i pomoc w zaopatrywaniu ich w środki i sprzęt pszczelarski oraz węzę,
4. zapobieganiu i zwalczaniu chorób pszczelich.
W latach 1947-48 do rybnickiego Koła Pszczelarzy przydzielono inne pobliskie miejscowości jak Chwałowice, Jankowice, Niedobczyce, Chwałęcice, Golejów, Przegędza.
Walne zebranie które odbyło się w maju 1948r. nie dokonało zasadniczych zmian w Za¬rządzie Koła a obok przeprowadzonej analizy działalności Koła i Zarządu postanowiono dą¬żyć do zwiększenia ilości pasiek na terenie miasta i okolicy z zaleceniem prenumerowania miesięcznika organu Centralnego Związku R.P. o nazwie "Pasieka". Niektórzy członkowie Koła jak Sobik, Kuczera i inni, byli stałymi prenumeratorami tego miesięcznika.
Od tego czasu rozpoczyna się pomyślny okres uszlachetniania pogłowia pszczelego. Zostają sprowadzone matki reprodukcyjne z pasiek tak w kraju jak i z zagranicy. Franciszek Tkocz sprowadza matki bezpośrednio od znanego i już wówczas cenionego hodowcy z Austrii - Sklenara. Według ustnych przekazów, jeździł on z ulikami weselnymi do pasieki zarodowej Sklenara, by tam matki pszczele zostały zapłodnione trutniami z tejże pasieki. Drugim bardzo znanym hodowcą ma¬tek w tym czasie był Wiktor Biegierz pochodzący z Radoszów. Matki jego były bardzo często rozprowadzane do sąsiednich powiatów i województw.
Na każdym zebraniu oprócz żarliwych dyskusji na temat poprawy pogłowia pszczelego oraz na temat nowoczesnych metod prowadzenia hodowli matek, odbywały się każdorazowo pogadanki prowadzone przez mgr Bolesława Pysznego.
W drugiej połowie lat 50-tych nastał okres niepomyślny dla koła rybnickiego. W kole nastąpił podział na członków z okręgu zbli¬żonego do Rybnika oraz na członków okręgu zbliżonego do Czerwionki. Efektem tego było podział koła. Pozostało koło rybnickie a powstało nowe koło z siedzibą w Kamieniu. Tam przewodniczącym został Edmund Poloczek z Kamienia. Do koła tego należeli pszczelarze z okolic Kamienia, Leszczyn, Przegędzy, Bełku i Stanowic. Związek ten istniał jedynie 2 lata, potem organizacyjnie wrócił do Rybnika.
W roku 1955 na walnym zebraniu ze względu na podeszły wiek p. Piechocki składa rezy¬gnację z pełnienia funkcji prezesa związku. Nowym prezesem zostaje wybrany mgr Bysiek znany farmaceuta w Rybniku. W tym to okresie przypada największy rozkwit hodowli matek. Hodowcy matek: Franciszek Tkocz, Wiktor Biegierz i Pan Bysiek doskonalą do perfekcji, jak na ów¬czesne stosunki, hodowlę i selekcję matek. Dowodem tego jest choćby założenie na terenie Przegędzy, w rejonie Leśniczówki "Kaletowiec", własnego trutowiska, gdzie pszczelarze przywozili w uli¬kach weselnych swoje matki, by tym je unasiennić. Na zebraniach w dalszym ciągu prowadzone są przez mgr Pysznego stale poga¬danki związane z nowoczesną gospodarką pasieczną. Propagatorem szyb¬kiego rozwoju wiosennego pszczół zdolnych do pożytków na rzepaki był natomiast prezes Bysiek. Sto¬sował on w tym okresie podkarmianie wiosenne drożdżami wraz z cukrem. Metoda ta opisana została przez niego w ówczesnych numerach "Pszczelarstwa". Propagatorem stosowania najnowszych metod gospodarki pasiecznej był też niestrudzony Ferdynand Jośko, które swoimi artykułami w "Pszczelarstwie" rozpowszechnia opracowane przez siebie metody w całym kraju.
O bliskim powiązaniu hodowców matek z pasieką Sklenara, może świadczyć fakt, że kiedy Sklenar umiera, Franciszek Tkocz uczestniczy w jego pogrzebie. Następnie zaś przez wiele kolejnych lat podtrzymuje kontakty z córką Sklenara – Weber. Związek nasz jest w posiadaniu jednej z korespondencji prowadzonej pomiędzy F. Tkoczem a p. Weber Sklenar.
W roku 1958 po rezygnacji z funkcji prezesa przez p. Byśka na walnym zebraniu zostaje wybrany na przewodniczącego koła kol. Kudła. Do zarządu dodatkowo weszli kol. Nowrot oraz kol. Tkocz i Biegierz. W dalszym ciągu naczelnym zadaniem w tym okresie pozostaje szkolenie członków koła. W tym czasie, w akcji szkoleniowej bardzo zaangażowany był kol. Pyszny. Posiadał on wybitny talent pedagogiczny i tym samym był cenionym propagatorem wiedzy dla pszczelarzy. Wiele uwagi poświęcono też w tym czasie, wzbogacaniu bazy pożytkowej dla pszczół. Wysadzono mnóstwo drzew i krzewów miododajnych sprowadzonych przez Wydział Rolniczy w P.P.R.N. Z kolei ze względu na stale pojawiające się zakaźne choroby pszczele, powołano też komisję, która w tym okresie dokonuje wiele lustracji pasiek podejrzanych o te choroby.
18 stycznia 1970r. został wybrany nowy Zarząd Koła. Prezesem zostaje kol. Karol Nowrot, z-ca prezesa kol. Serafin Sobik, a na sekretarza wybrano kol. Jana Kiesia zaś skarbnikiem został kol. Gerard Pypłacz.
Koło dzięki staraniom w Wydziale Rolniczym otrzymuje dotację do zakupionych matek. Pszczelarze bardzo licznie sprowadzają do swych pasiek matki z hodowli reprodukcyjnych i zarodowych. 18 i 19 lipca 1970r. odbyła się wycieczka do skansenu pszczelarskiego w Swarzędzu. Zwiedzono również dwie pasieki prowadzone przez wzorowych pszczelarzy. Zorga¬nizowano też bardzo uroczyście obchody “Apimondii” które odbywały się m.in. w Rydułtowach i Ornontowicach. Obchody połączone zostały z wystawą eksponatów i sprzętu pszczelarskiego.
W roku 1971 staraniem powiatowego Zarządu Pszczelarzy zorganizowano I kurs “Mistrzów Pszczelarskich”. 25 czerwca 1972 roku odbyła się wycieczka członków kola i ich rodzin do wzorowych pasiek pszczelarskich rybnickiego kola i okolicy. Zwiedzono pasieki: kol. Wity z Połomi, kol. Po¬śpiecha z Radlina - znanego i cenionego hodowcy matek pszczelich. Zwiedzono również pa¬siekę kol. Burdy Jana ze Świerklan oraz kol. Pysznego i Pypłacza z Czerwionki.
W dniu 18 listopada 1973r., w Świetlicy PKP w Rybniku odbyło się Walne Zebranie Wyborcze. Został wybrany nowy Zarząd Kola w następującym składzie:
Prezes - Gawęda Józef
Z-ca - Wielgos Teofil
sekretarz - Staniek Henryk
skarbnik - Węckowski Alojzy
Do komisji rewizyjnej wybrano kol. Karola Nowrota, Józefa Procka i Jana Burdę.
Prezes Koła kol. Gawęda powoduje, że ze¬brania na stale zaczęły się odbywać w świetlicy PKP w Rybniku. Z jego inicjatywy powstaje również Koło Dyskusyjne, w którym doświadczeni pszczelarze dzielą się swoimi spostrzeżeniami i osiągnięciami. Wzrasta też uczestnictwo w różnych szkoleniach i udział w wy¬kładach znanych uczonych w kraju. 22 lutego 1974 r. grupa pszczelarzy na czele z. kol. Gawę¬dą wyjeżdża do Łabęd na spotkanie z doc. Kosteckim. Na następnych zebraniach Kola kol. Gawęda przekazuje swoje wiadomości uzyskane ze spotkania na temat chorób pszczelich pszczelarzom koła. 24 sierpnia 1975r. najaktywniejsi pszczelarze z kol. Pysznym i Gawędą biorą udział w sejmiku pszczelarskim w Knurowie. W tym też czasie Kol. Gawęda organizuje wycieczkę do Muzeum Dzierżona w Głowkowicach i w Kluczborku oraz do Poznania i Grudziądza. Również dzięki jego inicjatywie zorganizowano kurs mistrzowski. W kursie udział biorą z kola Rybnickiego pszczelarze: I. Kuźnik, K. Nowot, J. Gawęda, H. Staniek, F. Nosiadek, F. Wielgos, Poloczek, J. Kalkowski, J. Burda, A. Fletman, S. Sobik, P. Figler.
Od roku 1976 przychodzą coraz trudniejsze czasy dla braci pszczelarskiej. Koło staje się sekcją pszczelarską działającą przy SKR w Jankowicach. Współpraca z SKR nie układa się najlepiej. Coraz częstsze są przypadki niewłaściwego stosowania środków owadobójczych i podtruwania rodzin pszczelich. Zaczyna się też pojawiać problem braku cukru do podkarmiania zimowego pszczół. Nadchodzą bardzo niepokojące wiadomości o tym, że za granicą wschodnią i południową kraju pojawia się najgroźniejszy wróg pszczół - wszolinka “Waroa Jacobsoni”. W tym czasie, w związku z powyższymi problemami, organizuje się dla nowych pszczelarzy kurs podstawowy, zaś na każdym zebraniu kol. Pyszny informuje zebranych o nowościach w związku z nasileniem występowania warozy w pasiekach.
22 stycznia 1978 roku na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wybrano nowe władze związ¬ku w następującym składzie:
Prezes koła - kol. J. Gawęda
z-ca koła - kol. J. Burda
sekretarz - kol. J. Riemel
skarbnik - kol. A Węckowski
Jako delegatów na Wojewódzki Zjazd Pszczelarzy wybrano kol. mgr Pysznego i kol. Ga¬wędę. W tym nasilona zostaje akcja szkoleniowa, w dalszym ciągu prowadzone są zebrania szkoleniowe na wyja¬zdach w pasiekach wzorowych pszczelarzy.
W związku z nasileniem się choroby pszczół (warozy) w roku 1981 zorganizowano kurs rzeczo¬znawców chorób pszczelich. W kursie tym bierze udział kilku pszczelarzy. Dzięki staraniom zarządu koła systematycznie otrzymywano z Wydziału Rolnego w Rybniku dotację do zaku¬pionych przez pszczelarzy matek pszczelich.
Dobrze w tym okresie układa się współpraca z W.Z.P. Katowice gdzie V-ce Prezesem jest kol. mgr Pyszny, oraz wydziałem Rolnym i z miejscową Służbą Weterynaryjną.
W roku 1980 część pszczelarzy wyjeżdża na uroczystości obchodów osiemdziesięciolecia Związku Pszczelarzy w Łabędach w którym uczestniczył prof. Leon Bornus oraz mgr Zofia Konopacka. Głównymi treściami na zebraniach pszczelarskich przez kilka lat przebija tematyka “waroza - rozpoznanie i leczenie”. Wielu pszczelarzy traci część swojego pogłowia, u pszcze¬larzy mniej zaawansowanych na skutek ww. choroby giną pasieki.
Dnia 10 listopada 1988 roku Koło Pszczelarzy poniosło niepowetowaną stratę. Odszedł bowiem na zawsze prezes Koła kol. Józef Gawęda. Długoletnia praktyka i głęboka wiedza teoretyczna o życiu pszczół a także wrodzone zdolności przekazywania jej innym, oraz wprost niewyobrażalna życzliwość sprawiła, że stał się jednym z najbardziej cenionych pszczelarzy w kole. Wobec początkujących pszczelarzy umiał prezentować wiadomości potrzebne tej grupie w jasny i zrozumiały sposób. W swej pasiece organizował wiele spotkań z pszczelarzami, podczas których demonstrował swe osiągnięcia praktyczne - wpływając w ten sposób na pod¬noszenie wiedzy wśród naszej braci pszczelarskiej. Pogrzeb jego był manifestacją pszcze¬larzy, którzy w ten sposób wykazali swoją więź i przywiązanie do zmarłego kolegi Prezesa.
Dnia 20 listopada 1988r. na zebraniu koła w obecności 42 członków następuje wybór nowego prezesa koła i sekretarza. Nowym prezesem zostaje kol. Józef Riemel mistrz pszczelarski i rzeczoznawca chorób pszczelich, a sekretarzem Ernest Nowak.
Praca Zarządu i kola ożywiła się bardzo znacznie. Podjęto działania przeciwdziałające inwazji warozy polegające na zorganizowanym sposobie jej zwalczania. Każdorazowo w celu ułatwienia członkom nabycia lekarstw, organizowano zbiorowy ich zakup. Prowadzono też intensywną i masową akcję mającą na celu podniesienie wiedzy na temat walki z warozą. Mianowicie na każdym zebraniu mgr Pyszny prowadził pogadanki o powyższej tematyce referując równocześnie kierunki działań w krajowym i światowym pszczelarstwie. Zwiększono prenumeratę czasopism fachowych takich jak “Pszczelarstwo” i “Pszczelarz Pol-ski” dokonując prenumeraty za pośrednictwem koła, które rozprowadza nabyte w ten sposób czasopisma, na zebraniach. W tym czasie “waroza” przyciemniła nieco kwestie inwazji pozostałych chorób. W celu odświeżenia i podniesienia w tym zakresie wiedzy fachowej przez pszczelarzy, zostaje powołany na członka zarządu kol. Wacław Trybuś mistrz pszczelarski i rzeczoznaw¬ca chorób pszczelich, którego zadaniem było prowadzenie długookresowych szkoleń w szcze¬gólności z zakresu chorób pszczelich, ich rozpoznawanie i leczenie.
Problem w tym czasie stanowiło zaopatrzenia członków koła w węzę i inny sprzęt pszczelarski. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, prezes kol. Riemel zakupił walce do przerobu wosku na węzę, co było wielkim udogodnieniem dla pszczelarzy. W okresie tym organizowane były również wycieczki krajoznawcze i szkoleniowe do Kamiannej oraz dwukrotnie do Brzeska. Zostaje też zaktywizowany ruch uczestniczenia w sejmikach pszczelarskich. Członkowie Koła biorą czynny udział w takich uroczystościach urządzanych w Kończycach.
W celu rozpropagowania działalność Koła wśród mieszkańców Rybnika wykonano gablotkę z nowościami pszczelarskimi, a w szczególności produktami pszczelimi i ich zastosowaniem w lecznictwie oraz o możliwościach ich nabycia. Gablota ta była stale aktualizowana i znajdowała się na widocznym miejscu w cen¬trum Rybnika. Prezes kol. Riemel prowadził przedruk i streszczenie ważniejszych arty¬kułów ukazujących się w prasie pszczelarskiej w tematyce szerokiego zastosowania produktów pszczelich w apiterapii. Materiały te były następnie rozprowadzane wśród mie¬szkańców Rybnika. Prezes Riemel organizował również pokazy szkoleniowe dla pszczelarzy w swojej wzorowo prowa¬dzonej pasiece. Przyjmuje też wycieczki pszczelarzy z innych terenów naszego województwa. Od roku 1991 kol. Riemel został powołany przez, ówczesny Walny Zjazd na członka Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Katowicach. W tym czasie opracowuje artykuły o tematyce pszczelarskiej które były następnie drukowane w czasopismach rolniczo-pszczelarskich.
Dnia 17 marca 1996r. na zebraniu koła w obecności 44 członków następuje wybór nowego zarządu koła. Prezesem w dalszym ciągu pozostaje kol. Józef Riemel, kol. Ernest Nowak zostaje jego zastępcą, natomiast sekretarzem kol. Stanisław Adamczyk, zaś skarbnikiem kol. Henryk Wencławek, sprawami organizacyjnymi zajął się kol. Stanisław Sobkowiak. Dodatkowo do zarządu powołano kol. Leona Zbawickiego i Mariana Pomykoła. W tym samym roku Koło zmieniło nazwę na Regionalne Koło Pszczelarzy z siedzibą w Rybniku. W tym okresie zarząd prowadził działania związane z możliwościami bardziej efektywnego pozyskiwania cukru dla pszczelarzy na zimowe nakarmianie rodzin. Pszczelarze uczestniczą też w wycieczkach krajowych i zagranicznych. Niektórzy pszczelarze prowadzą też swoje gospodarstwa w różnych częściach kraju, jak np. kol. Trybuś, który swoją pasiekę prowadził w rejonach górskich.
18 maja 1997r. członkowie Koła podjęli uchwałę o wyłączeniu Regionalnego Koła Pszczelarzy z siedzibą w Rybniku ze struktur Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Katowicach. W tym samym dniu zobowiązano zarząd do opracowania statutu nowej organizacji i podjęciu działań zmierzających do jej formalnego zarejestrowania jako osobnego stowarzyszenia, które nastąpiło w Sądzie Rejonowym w Katowicach w dniu 23 lipca 1998r. Z tym dniem Koło zyskało osobowość prawną. Z kolei 22 listopada tego samego roku, na Walnym Zgromadzeniu wybrano władze Regionalnego Stowarzyszenia Pszczelarzy z siedzibą w Rybniku. Prezesem zostaje kol. Józef Riemel, kol. Stanisław Sobkowiak i Józef Błaszczyk zostają jego zastępcami, natomiast sekretarzem kol. Stanisław Adamczyk, zaś skarbnikiem kol. Henryk Wencławek. Dodatkowo do zarządu powołano kol. Józefa Błaszczyka, Tadeusza Gegołek, Ernesta Nowaka, Mariana Pomykoła, Stanisława Rozmusa i Wacława Trybusia.
Stowarzyszenie w swoich pracach zajęło się wsparciem dla pszczelarzy w zakresie pozyskiwania lekarstw, pasz dla pszczół i prenumeratą czasopism o tematyce pszczelarskiej. Prowadzone też były szkolenia, prelekcje i ożywione dyskusje w gronie członków uczestniczących w comiesięcznych zebraniach. Członkowie zarządu jako delegaci reprezentują też Regionalne Stowarzyszenie Pszczelarzy na obchodach Ogólnopolskich Dni Pszczelarza. Prowadzone są również liczne prelekcje na tematy związane z problematyką zdrowotności pszczół, sposobów leczenia i przeciwdziałania chorobom, jak i nowości w zakresie sprzętu pasiecznego. Zarząd podejmuje działania zmierzające do pozyskania z Urzędu Miasta, dotacji do lekarstw i zakupu paszy dla pszczół.
Z dniem 17 marca 2002r. na Walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym, nastąpiły zmiany w składzie zarządu. Mianowicie nowym sekretarzem został kol. Marian Pomykoł.
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej prowadzono prace związane z pozyskiwaniem dofinansowań z unijnych programów wsparcia pszczelarstwa z ARR.
Z dniem 16.04.2004r. w KRS następuje zarejestrowanie Śląskiego Związku Pszczelarzy w Rybniku, który wszedł w miejsce Regionalnego Stowarzyszenia Pszczelarzy z siedzibą w Rybniku. Prezesem zarządu nowopowstałego Związku został wybrany kol. Józef Riemel, z kolei jego zastępcą kol. Ignacy Mieszczanin. Sekretarzem został wybrany kol. Marian Pomykoł, zaś skarbnikiem Henryk Wieczorek.
W dniach od 29.08 do 5.09.2005r. Stowarzyszenie zorganizowało na terenie Biblioteki Miejskiej w Rybniku, wystawę związaną z pszczelarstwem i działalnością pszczelarską na terenie Ziemi Rybnickiej. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, w tym osób odwiedzających ją indywidualnie jaki grup zorganizowanych między innymi przez szkoły.
Na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym w dniu 17.02.2008r., nastąpiły zmiany w składzie zarządu. Mianowicie nowym wiceprezesem został kol. Andrzej Piecha, zaś nowym skarbnikiem został kol. Henryk Wencławek.
Do następnej zmiany w składzie zarządu doszło na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym w dniu 17.02.2013r. Dotychczasową funkcję prezesa zachował kol. Józef Riemel, z kolei kol. Marian Pomykoł objął funkcję wiceprezesa, podobnie jak kol. Henryk Wencławek w dalszym ciągu pozostał skarbnikiem. Do zarządu wszedł też kol. Łukasz Hyła jako sekretarz.
Kolejne zmiany w składzie zarządu dokonane zostały na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym w dniu 16.02.2014r. Kol. Henryk Wencławek, ze względu na stan zdrowia był zmuszony zrezygnować z pełnienia dotychczasowej funkcji skarbnika. Funkcję prezesa w dalszym ciągu pełni kol. Józef Riemel, z kolei kol. Marian Pomykoł objął funkcję wiceprezesa – głównego księgowego związku, zaś kol. Łukasz Hyła w dalszym ciągu pełnił funkcję sekretarza. Do zarządu wszedł też kol. Krzysztof Przybyła jako członek zarządu.
W tym czasie oprócz normalnych zebrań, w trakcie których jak zawsze prowadzona była ożywiona dyskusja na wszelkie tematy związane z prowadzeniem pasiek, czyhającymi zagrożeniami ale i wymiernymi korzyściami, prowadzone też były prelekcje tak przez członków związku biorących udział w zebraniach, w szczególności przez kolegów Józefa Riemel, Mariana Kowalskiego i Stanisława Drzyzgę, jak też przez zaproszonych prelegentów, jak choćby Dr Marię Zoń. Pszczelarze nasi brali również liczny udział w szkoleniach organizowanych przez inne organizacje pszczelarskie. Związek reprezentowany też był na różnego rodzaju ważnych wydarzeniach związanych z uczestnictwem w PZP. Mianowicie delegaci brali udział w obradach Rady Programowej, czy zjazdach sprawozdawczo – wyborczych PZP. Zarząd w dalszym ciągu podejmował działania związane z grupowym ubezpieczeniem członków OC od użądleń, pozyskiwał środki z programów dofinansowania pszczelarstwa, w ramach którego zamawiał też niezbędne lekarstwa dla pszczół. Nadto dokonywano grupowej prenumeraty i kolportażu prasy pszczelarskiej, tj.: „Pasieki”, „Pszczelarstwa” i „Pszczelarza Polskiego”. Organizowano również wycieczki, między innymi na „Dni otwarte firmy Łysoń” do Kleczy Dolnej, gdzie uczestnicy zwiedzali pomieszczenia produkcyjne, brali udział w prelekcjach i zaopatrywali się w niezbędny sprzęt pszczelarski.
Na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym w dniu 18.03.2018r., podjęto uchwałę o zmianie statutu ŚZP. Mianowicie zmianie uległ sposób reprezentacji i struktura zarządu. Nastąpiły również zmiany w składzie zarządu. W szczególności powołano 2 wiceprezesów w osobach kolegów Mariana Pomykoła i Łukasza Hyły, nową funkcję głównego księgowego objął kol. Piotr Oleś, sekretarzem została Kornelia Adamczyk. W skład zarządu weszli dodatkowo 2 jego członkowie, tj. koledzy Stanisław Drzyzga i Rafał Szymura.
Obecny skład Zarządu Związku:
Prezes Zarządu – Łukasz Hyła
Wiceprezes Zarządu – Marian Pomykoł
Główny Księgowy Związku – Piotr Oleś
Sekretarz Związku – Kornelia Adamczyk
Członek Zarządu – Stanisław Drzyzga
Członek Zarządu – Rafał Szymura
Obecny skład Komisji Rewizyjnej Związku:
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Związku - Marian Kowalski
Członek Komisji Rewizyjnej Związku – Henryk Łuczak
Członek Komisji Rewizyjnej Związku – Sławomir Rąpała (złożył rezygnację)